Gry do pobrania - opis Pure Farming 18

Jedni je kochają, inni - kompletnie nie rozumieją. Symulatory farmy od lat mają przecież własną, wierną publiczność, w dłoni której oddano właśnie kolejną produkcję - tym całkowicie o polskim rodowodzie.

W wieku 4 lat po raz pierwszy zasiadłam za sterami Case'a. Nie jedna, ponieważ na kolanach ojca, ale widok z kabiny potężnego wówczas kombajnu skończył na mnie niemałe wrażenie. Rolnictwo towarzyszy mi od małego. Tata robiłeś w tłu, brat wciska, o przepraszam - sprzedaje środki ochrony roślin, i mi zdarzyło się siedzieć w nazwie produkującej stron do maszyn rolniczych. Po tych przejściach z wszelką pewnością nie wiem jeszcze wszystkiego o rolnictwie, jednak wiem jedno - ten biznes przeważnie będzie pracowałeś olbrzymi pieniądz.

Nic więc dziwnego, że dochód widzą w niniejszym dodatkowo deweloperzy, oddając nam do dyspozycji coraz to inne gry farmerskie, jak Sim Tractor, Farming Simulator, czy debiutujące właśnie Pure Farming 2018. Dziwi natomiast, że tak dużo ludzi bawi się rolnictwem tylko (czy więcej) w kształcie cyfrowym, gdyż uprawianie cyber-pól zabiera dużo trochę czasu niż w zabieranie się nimi w rzeczywistości (zwłaszcza, jeśli weźmie się po najcięższe, dostępne mapy w grach). A o gustach się nie dyskutuje. Podyskutujmy zatem o nowym, polskim symulatorze rolnika od Ice Flames, którym jest wspominany już Pure Farming 18.

Odpalamy grę i co widzimy? Na przekór wszystkiemu (bo dlaczego nie?) rozpocznijmy od końca listy, więc od opcji. Są one bardzo rozbudowane (zwłaszcza te graficzne), a na pomoc zasługuje możliwość wrzucenia swojej muzyki, bądź radia internetowego do gry. Idąc dalej znajdziemy zakładkę, w jakiej dostosujemy stan naszego rolnika. I chociaż chcemy z pomiędzy kilku czapek, koszul, wewnętrzni i butów, to niestety tutaj o szaty, które zwalą nas z nóg. Przecież jest więc symulator farmy, a rolnik w polu niekoniecznie wygląda jak wzięty z wybiegu. Choć są czerwone spodnie. +7 do hipstera. To już coś. Twarzy mężczyzny, na jakiego będziemy rejestrować przez setki godzin też nie zmienimy, ale dobierzemy za to odpowiadającą nam karnację.

image

W zakładce dodatki znajdą się wymienione DLC, jakie w późniejszym czasie zakupimy. Jeśli zamówiliśmy grę w preorderze, w niniejszym polu wyląduje dodatkowa mapa Niemiec. Zakładka Importer to mieszkanie służące do importowania do gry stworzonych przez nas wcześniej modeli 3D pojazdów. Taka funkcjonalność toż dużo praktyczne posunięcie, zważywszy na to, iż w chwili premiery, w walce wydobywa się naprawdę niewiele maszyn (mało na środowisku konkurencji naturalnie).

Tytuł oferuje trzy tryby rozgrywki. W trybie swobodnym ciż będziemy mogli sprawdzić, z jakim kapitałem początkowym chcemy rozpocząć przygodę (od 25 do 200 tyś. euro) także jaką chcemy pogodę, co może ujawnić się ważnym ułatwieniem. Wybierając bowiem deszczowe klimaty, ominie nas praca licząca na nawadnianiu pól. Tryb wyzwania oferuje z zmiany misje na chwila. Zadań obecnych jest na 400 godzin, a rozgrywać się będą (identycznie jak nowe systemy gry) na czterech podstawowych mapach: w Japonii, Montanie, Kolumbii natomiast we Włoszech. Już same nazwy wyzwań, takie jak Wysoka Susza czy Atak Szarańczy chwila mogą podpowiedzieć, co czeka nas w trakcie gameplayu.

O ile Tryb Swobodny oraz Wyzwania założone są dla bardziej zaawansowanych graczy, to nowy tryb - Moja Pierwsza Farma, jest rozwiązaniem fabularnym dla nowych. Jako wstęp posłuży nam krótka przygoda z historii farmera. Dziedziczy on mianowicie po prostym dziadku zadłużoną na 275 tysięcy euro farmę w Montanie. Grę wchodzimy więc z długiem, ale poprzez sprytny i dokładny samouczek, powoli odkrywamy wszystkie tajniki gry i znikamy z kredytu (bądź zaciągamy również większy kredyt w banku, gdy jesteśmy rodzajem hazardzisty). Fabuła jak radziłabym prosta, i robi tąż z Harvest Moon: Back to the Nature, ale ze znajomej strony muszę przyznać, że obecnie 2 godziny gry w obecnym sposobie wystarczy, aby spokojnie przesiąść się na drugie i odpowiednio poznać podstawy (właśnie o ile macie małe przekonanie o rolnictwie, choćby z zaplecza innych farmerskich symulacji).

Z samego początku cieszy, że cutscenka wprowadzająca wzbogacona stanowi o dobrego, polskiego lektora, który (chwalmy bogów) nie brzmi jak zmuszony do odczytania kilku linijek pod groźbą ścięcia. Szkoda tylko, że w dalszej części gry, inni enpece (sporadycznie, ale zawsze) sprowadzają się do nas po angielsku, a wykonując na japońskiej mapie, rasy żółtej ze świeczką nam szukać.

image

Zabawę wprowadzamy w zakładu farmera, kiedy to znajduje on ważnego maila na nasz tablet. Są to podstawy informujące o tym, co powinien wykonać w kolejnej kolejności. Trzeba przyznać, że samouczek ten jednak opatrzony dużą liczbą maili z instrukcjami, to stał mocno dopracowany a po dogłębnym nauczeniu się spośród przed nie będziemy tworzyli problemów z dalszą grą. Tablet nie jest jednak właśnie do odczytywania maili. Pamięta również niemało innych elementów, zawsze na działanie kilku z nich, będziemy potrzebowaliby trochę poczekać - zostaną one uruchomione nieco później. Na wstępie a możemy przejrzeć statystyki farmy, tzw. Funkcjonalności oraz Encyklopedię, dzięki której zaoszczędzicie rok nauki w technikum mechanizacji rolnictwa. No, chyba nie rok, jednak więc co potrzebuję rzec to wtedy, iż jest on dużą pigułą nauce o świecie gry i rolnictwie/holdowli. Jak prowadziła, w późniejszym czasie tablet wzbogaci się o funkcje takie jak Sklep, Giełda, Bank, Dron oraz Mapa. Poprzez urządzenie możemy nie tylko osiągnąć i sprzedać maszyny (chociaż podjeżdżając bezpośrednio do dealera jest 20% taniej), ale też sprawdzić giełdowe ceny dóbr, wziąć kredyt, podróżować do różnych z nowych trzech map, a jeszcze zlecić wyłowienie pojazdu, gdyby istnieli na końcu inteligentni, aby go zatopić. Ja byłam.

Poprzez tablet podejrzymy też, jak nasze zyski będą chętne do sprzętu także jaki istnieje znany pieniądz i wartość farmy. Tablet to zarówno miejsce, z którego pokierujemy lotem drona. Dla jednych dron będzie zbędnym gadżetem, dla przyszłych fajnym, funkcjonalnym narzędziem. Przedstawia on bowiem prócz fejmu, serwować grze ułatwiony dostęp do wglądu w pielęgnacji również nie tylko. Latając, szybko zobaczymy ile a jakie prace jeszcze pozostały do uprawiania na konkretnym miejscu, ale także zakupimy dokładnie "w locie" inne grunty czy wiaty.

To, co odróżnia Pure Farming od Farming Simulator (porównań siłą pracy nie unikniemy), to prócz widoku zza pleców bohatera, też bardzo naturalna liczba pojazdów i popularności w walce. Nie planuje co jednak ukrywać, Farming Simulator jest za sobą wiele lat udanej zgodzie z kolosami takimi jak chociażby wymieniony przeze mnie na wstępu Case. W Pure Farming 2018 (na razie?) nie uświadczymy Horscha, Kockerlinga, Kvernelanda, Lemkena, New Hollanda czy Masseya, ale wspólnym mianownikiem będzie chociażby JCB, Karcher czy odziedziczony po dziadku bohatera, traktor Zetor. Reszta marek (prócz polskiego Metaltechu, który jednak kojarzę) to trochę firmy krzak. Ponadto wszystkich maszyn dostępnych w Pure Farming jest 85, z czego tylko 20 to ciągniki i kombajny. Na pochwałę zasługuje jednak wielkie ich odwzorowanie. I tyczy się to również bitmap zewnętrznych, jak i jednych wnętrz pojazdów. Prócz cystern, ładowaczy i pługów traktować będziemy więcej czegoś szybszego, a mianowicie pick-upa Mitsubishi L200 też większego - samochodu ciężarowego DAF.

image

Tak tak, jednak kiedy się tym wszystkim jeździ? Miło mi przyznać, że jednak przemierzając stylizowane na bawarskie wewnątrz czerwonego pick-upa uliczki, nie czułam się kiedy w współczesnym Need For Speedzie, to wprawdzie podawanie nie jest ciężkie i tak przyzwoicie odwzorowane. Pomysł na jazdę ma ponad podłoże, po którym się poruszamy. To jedno dotyczy się pojazdów stricte rolniczych. Wloką się one należycie do liczby posiadanych koni i inaczej pokazuje się je po doczepieniu osprzętu np. do orki. I chociaż po przyłożeniu w słup nie uświadczymy wizualnych zniszczeń, to stwierdzimy zabrudzenia pochodzące z akcji w gospodarstwie. Ale fakt, że motocykle nie psują się na swoich oczach nie oznacza, iż są niezniszczalne. Po okresie siadają pomniejsze podzespoły ciągników i kombajnów, które za opłatą możemy poprawić we swej stacji diagnostycznej. Umyć nasze cacka te można. Także na gruncie farmy (ręcznie Karchaerem) jak i w centrum (we wsi?) na myjce automatycznej. Co więcej o przesuwaniu się? No cóż. Cofanie z przyczepą, bądź kultywatorem dużym na 6,5 metra nie jest najlżejsze chociażby w wielkim życiu, tak samo i tu. Na szczęście wszelki osprzęt podczepia się znacznie szybko także do przodu, jak a z końca pojazdów. Nic nie zajmuje się te dobra odczepić, nawet podczas skrajnego skręcania.

Każda mapa prócz tych jedynym elementów pamięta w sobie jednak coś, co je z siebie odróżnia. Niestety stanowi ostatnie dopiero wielkość obszarów, ale rodzaj upraw. A naprawdę w Japonii natkniemy się na sady wiśniowe i plantacje wasabi, Kolumbia zaproponuje nam kawę, Farming Giant Pełna Wersja chilli oraz konopie, Włochy są pełne winnic oraz gajów oliwnych, a USA to zwykle ziemniaki, jabłka oraz gruszki. Tak więc widać, że prócz prostego jak jęczmień czy żyto zboża, możemy zainteresować się także innymi uprawami. Wtedy naprzeciw wychodzi nam zakup chociażby kombajnu kawowego. I jeśli niekoniecznie lubimy zajmować się w gleby więc potrafimy wynająć do tej pracy pracownika, a jedni zająć się szklarnią lub hodowlą zwierzaczków, które przekażą nam wełnę (owce), jajka (kury), mleko (krowy), i potem wraz z królikami najprędzej dotrą do rzeźnika. Ale aby skorzystać na animalsach, powinien je karmić. Młode kurczaczki jaj od razu nie dadzą, tak jak cielaki nie wyprodukują mleka. Także jest ze rozwojem plonów - powinien będzie na ogół cierpliwie poczekać, na przykład powtarzając się na stację paliw, aby zatankować, albo wykonując misję dla sąsiada zza płotu.

Tak po krótce wygląda świat Pure Farming 18. Jest jakiekolwiek cechy, które powinny znaleźć się w szanującym się symulatorze życia farmera. Jest cykl dnia, zróżnicowana pogoda, wiele upraw, zaawansowane narzędzia, a przede każdym realizm. Nie rozmawiam tu o realizmie, w którym nawet bohater musi kosztować i spać, bowiem nie posiadało toż najniższego sensu w współczesnego rodzaju grach, jednak o elementach, które wpływają, że gdzie żeby się gracz nie obejrzał, tam widzi zadania, których faktycznie trzeba zaczynać się mając swoją wartość. Tytuł od Ice Flames nie jest i bez wad. Jest tu za wielu identycznych przechodniów, przybliżanie kamery działa dość topornie, a pole widzenia (szczególnie w pojazdach) umieszcza się zbyt wąskie. Marny tu i zysk z lusterek bocznych, które w Farming Simulatorze dla odmiany spisują się świetnie. Graficznie, mimo iż projekty i doskonały system są dopracowane, to już elementy tła zapoznają się dużo gorzej i znacznie mgliście niż w FS 2017. Oraz prowadzenie samochodów np. po polu ograniczono do wykonania tempomatu. Nie doszukamy się tutaj chociażby ustawień AI pojazdu.

A przecież pomimo pewnych błędów i zalet, wciąż można się znacznie dobra bawić funkcjonując w Pure Farming 2018. Świat zezwala na moc. Zajeżdżając komuś drogę z pewnością nas strąbią, na kartach czuć duszę danego świecie (nie tylko poprzez charakteryzację otoczenia, ale również jedyną muzykę, np. orientalną w Japonii), grafika generalnie cieszy, a natomiast na technikę nie ma co narzekać. Funkcjonowanie w Pure Farming jest daleko intuicyjne. Na karcie ukazują się nam kolejne elementy docelowe, hub wspomina o aktualnych zadaniach (właśnie w stylu fabularnym) i raz pojmując na czym cała ta gospodarka polega, szybko wkręcimy się w wir zabawy, bez zbędnych potknięć.

Tak i wystąpiła w skutku pora, na najważniejsze wydarzenie, jakie stawia sobie wielu z Was. Czy Pure Farming ma wyjazd do Farming Simulatora? Stanowi obecne na pewno godna alternatywa, w jakiej dobrze jest podobieństw, a również mało innowacyjnych rozwiązań. Ze dobrym sercem przyznam, że dla fanów tego rodzaju gier to pozycja obowiązkowa. Zdecydowanie jej bowiem do podrzędnego symulatora, który nudzi się po kilku godzinach. Z drugiej jednak strony, trudno obiektywnie przyrównać całkiem nową sytuację, do tej, która na rynku góruje już kilka ładnych wiosen. Ale kto wie? Może za chwila lat prace się odmienią? Moim zdaniem, na obecną chwilę, Pure Farming 2018 jest na jak najlepszej metodzie, aby sięgnąć po złoto.